גרטנר: שיעור צמיחת שוק הטלפונים החכמים הרבעון הוא הנמוך ביותר

עפ"י דו"ח גרטנר: אפל גברה על מיקרוסופט כספקית מס' 3 של מערכות הפעלה לטלפונים חכמים, נוקיה חוותה צניחה ראשונה אי פעם, בקטגוריית הטלפונים החכמים
שוק הטלפונים החכמים העולמי השיג ברבעון השלישי של השנה את הצמיחה השנתית הנמוכה ביותר מאז החלה חברת המחקר גרטנר לסקור תעשיה זו. היקף המכירות של טלפונים חכמים למשתמש הסופי הסתכם ב-36.5 מיליון יחידות ברבעון השלישי של 2008, גידול של 11.5% לעומת התקופה המקבילה ב-2007.

"האקלים הכלכלי הנוכחי משפיע באופן שלילי על המכירות של התקנים יקרים יותר", אמרה רוברטה קוזה, אנליסטית ראשית בגרטנר. "במבט לעתיד, אנו אמורים לצפות ששוק ההתקנים של הטלפונים החכמים ימשיך לצמוח, אך בקצב איטי יותר. אומנם, מפעילי סלולאר מובילים מסבסדים טלפונים חכמים על מנת לספק מחירים נמוכים יותר וקושרים את הלקוח לחוזים דו- שנתיים עם תוכנית תשלומים חודשית, אך הם עדיין נשארים יקרים מדי לאוכלוסייה הממוצעת".

נוקיה שמרה על מיקומה המוביל עם נתח שוק של 42.4% ברבעון השלישי של 2008, אך זאת הפעם הראשונה שהחברה רשמה ירידה של 3% במכירות במהלך השנה. "נוקיה מרגישה את הלחץ מהתחרות הגוברת בשוק צרכני הטלפונים החכמים", אמרה קוזה. בשוק מערכות הפעלה (OS) עבור הטלפונים החכמים, סימביאן שלטה ב-49.8% מהמכירות העולמיות למשתמש הסופי ברבעון השלישי של 2008 ולראשונה נתח השוק שלה הגיע לכמעט 50%.

ההצלחה של מכירות האייפון דור 3 ברבעון השלישי של 2008 דחפו את מערכות ההפעלה של מיקרוסופט למקום 3 בדירוג של ספקי OS גלובליים. לראשונה, מכירות iPhone עברו את מכירות ההתקנים הניידים של חלונות מיקרוסופט בעולם ובאמריקה הצפונית. בטווח הקצר יותר, יוזמות הקוד הפתוח כמו אנדרואיד וסימביאן ישנו את מודל הרישוי של חלונות מובייל. בנוסף, העדר ממשק משתמש תחרותי ימשיך להגביל את שימושיות ההתקנים הניידים של מיקרוסופט, מול טלפונים חכמים כמו האייפון והG1 של HTC המבוסס אנדרואיד.

מכירות הטלפונים החכמים באזור אירופה, מזרח התיכון ואפריקה (EMEA) גדלו ב-14% בשנה. באזור EMEA חוותה נוקיה ירידה של 8% בנתח השוק ברבעון השלישי של 2008, אך שמרה על מיקומה המוביל, כאשר אפל השיגה את המקום השני עם 15.6% מנתח השוק ועברה את HTC ו-RIM, יצרנית הבלאקברי.

כמי שפועל בשוק התוכנה למכשירי טלפון חכמים, הנתונים מדאיגים מאוד. ללא ספק הם תוצאה של המשבר הכלכלי העובר על העולם. האם יצרני התוכנה העצמאיים (ISV) למכשירים הניידים ישרדו? סביר להניח שלא כולם. בואו נקווה שאנחנו נהיה חלק מהשורדים.

הכותב הינו מנהל פיתוח תוכנה בחברת אימוז.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *