המעבר מסתם מודלים שפתיים לסוכני AI: המהפכה החדשה בטכנולוגיה

מהפכת ה-LLMs והמעבר לסוכני AI

לאחרונה, טכנולוגיות ה-AI התקדמו בקצב מהיר, והחיים היומיומיים שלנו מושפעים יותר ויותר מהאינטראקציות עם AI. בעוד שהמודלים השפתיים הגדולים (LLMs) כמו ChatGPT, Gemini Pro ו-Claude Sonnet כבר חוללו מהפכה בתחום הטכנולוגיה, הסוכנים החדשים לוקחים את היכולות הללו לרמה חדשה ומרגשת.

מהם סוכני AI?

סוכני AI הם תוכנות מתקדמות שעובדות בשיתוף פעולה עם ה-LLMs, ומרחיבות את יכולותיהם. הם יכולים לזכור מידע חשוב, לחפש מידע באינטרנט, ולהשתמש בתוכנות אחרות. כך, הם מאפשרים ל-AI לבצע משימות מורכבות ומגוונות כמו תכנון טיולים, מענה לשאלות מורכבות, וכתיבת קוד מחשב.

שילוב עוצמתי

הסוכנים וה-LLMs יוצרים שילוב עוצמתי שמאפשר ל-AI להבין, לתקשר, ולקחת חלק בפתרון בעיות וקבלת החלטות. השילוב הזה משנה את הדרך בה אנחנו עובדים וחיים, ופותח דלתות לעתיד שבו AI יכול לקחת על עצמו משימות מורכבות ושונות.

איך זה עובד?

ה-LLMs החדשים, כמו GPT-4, מצוידים בטכנולוגיות מתקדמות ביותר, המסוגלות לעבד כמויות גדולות של מידע ולהבין ניואנסים של שפה אנושית בצורה מרשימה. הסוכנים, לעומת זאת, פועלים כמעין עוזרים חכמים, המסוגלים לנהל זיכרון עבודה ולבצע פעולות מתמשכות, כמו חיפוש מידע, ניתוח נתונים ושימוש בתוכנות אחרות.

לדוגמה, אם אתם מתכננים טיול, הסוכן יכול לחפש עבורכם טיסות, להזמין מלונות, ולהכין לכם מסלול טיול, תוך כדי שמירה על כל המידע הרלוונטי בזיכרון העבודה שלו. אם יש לכם שאלות מורכבות, הסוכן יכול למצוא תשובות באינטרנט ולהציג לכם את המידע בצורה ברורה ומובנת.

התפתחות מתמדת

המעבר לסוכני AI מייצג צעד משמעותי קדימה בטכנולוגיית ה-AI. הוא מאפשר לנו להשתמש בטכנולוגיה בצורה מתקדמת יותר ולנצל את הפוטנציאל המלא של ה-AI. אנחנו עדים לשינוי דרמטי בעולם העבודה, שבו AI יכול לקחת על עצמו משימות מורכבות ואינטראקטיביות, מה שמשפר את הפרודוקטיביות ומאפשר לנו להתמקד במשימות יצירתיות ואסטרטגיות יותר.

מהפכה דיגיטלית

בעולם המתפתח של AI, הסוכנים מייצגים צעד משמעותי קדימה. הם יוצרים שילוב עוצמתי עם ה-LLMs, מה שמאפשר להם להבין, לתקשר, ולקחת חלק בפתרון בעיות וקבלת החלטות. השילוב הזה משנה את הדרך בה אנחנו עובדים וחיים, ופותח דלתות לעתיד שבו AI יכול לקחת על עצמו משימות מורכבות ושונות.

לסיכום, המהפכה הדיגיטלית שמביאה איתה השילוב בין ה-LLMs והסוכנים משנה את הדרך בה אנחנו חיים ועובדים. אנחנו נכנסים לעידן חדש שבו AI לא רק משפר את חיינו, אלא גם יוצר אפשרויות חדשות ופותח דלתות לעתיד מלא בטכנולוגיה מתקדמת.

התמונות יוצרו באמצעות leonardo.ai

נכתב ע"י מירון אופיר, ארכיטקט בכיר בחברת הפינטק "פרוקסימיטי"

הדעות המובעות במאמר זה משקפות את דעותיו האישיות של הכותב בלבד

למי קראת מפגר?

ידידי אלי גורס שכל נושא הביטקוין, בלוקצ'יין וכו' הינו הונאת פונזי ענקית.

לא בטוח שאני מסכים עם זה, אבל מי שמחפש מספיק חזק ימצא הונאות ונוכלויות גם כאן – כמו בכל תחום כלכלי אחר בחיינו.

בהתחלה שימש הביטקוין למימון עסקאות סמים, הימורים זנות ונשק וקנה את מקומו כ"מטבע" מפוקפק לנצח. יחד עם תנודתיות מטורפת, קשיים רגולטוריים והיסטוריה מפוקפת של העלמויות עם נכסים של אחרים – ברור למה אחדים ימצאו את המטבעות הקריפטוגרפיים כנכס מפוקפק.

הונאות הפונזי האמיתיות מסתתרות בגלוי בתחום הדיג'ן שהוא חלק צומח בכלכלת ה DeFi החדשה.

Just a plain old DEGEN

Degen הוא קיצור של Degenerative Exchange יענו "בורסה מפגרת".

למי שמתעניין בנושא יש חומר קריאה רב באינטרנט בנושא. לדוגמה:

https://www.coindesk.com/tech/2020/08/13/how-defi-degens-are-gaming-ethereums-money-legos/

ננסה להסביר בשפה פשוטה.

בבלוקצ'יין יש 2 שיטות מקובלות היום לאימות הבלוק הבא בשרשרת. הראשונה (המסורתית) נקראת "הוכחת עבודה" (POW – Proof of Work). אנשים משקיעים משאבי מיחשוב כדי לבצע חישובים קריפטוגרפיים מורכבים כדי לאמת את הבלוק הבא (והם מכונים בשפת העם "כורים"). התהליך בזבזני באנרגיה ואיטי להחריד.

השיטה השנייה קרויה "הוכחת חזקה" (POS – Proof of Stake) ובה נבחרים מאשרי הבלוקים עפ"י כמות ההחזקות שיש להם במטבע/שרשרת. התהליך חסכוני באנרגיה ומהיר הרבה יותר.

בשתי השיטות מי שמצליח לאמת ראשון את הבלוק הבא בשרשרת מתוגמל בכמות מסויימת במטבע קריפטוגרפי הקשור לאותה רשת/שרשרת.

למי שיש מעט החזקות קשה מאוד להשפיע בשיטה השנייה ולקבל את התגמול הנכסף, ולכן מתאגדים מחזיקים רבים בנכס הנדרש ויוצרים Pool של המטבע כדי שהשפעתם תגבר והם יוכלו לזכות בתגמול בסיכויים גבוהים יותר.

הבעיה היא שבמטבעות ה"מכובדים" שעובדים בשיטה הזו (כמו Cardano) צריך שמחזיקי הנכס ישאירו אותו בפול לאורך זמן, על מנת שהפול יהיה מספיק גדול ואפקטיבי. לפיכף הוקמו חוות תשואה (Yield Farms) שמבטיחות סוג של "ריבית" אם תשאיר את המטבע שלך בפול לאורך זמן. התשואות השבועיות המובטחות מגיעות לסדר גודל של מספר אחוזים והן מבוססות על הטבעת המטבעות החדשים בתהליך אישור הבלוק (כפי שאמרנו מאשרי הבלוק זוכים במטבעות חדשים שלא היו קיימים קודם – תהליך המכונה הטבעה Minting).

עד כאן הכל טוב ויפה, ואפילו חוקי. אלא מה? יש אנשים שהחמדנות מעבירה אותם על דעתם (ויש שיאמרו שהם היו נוכלים עוד לפני הקריפטו). ה"יזמים" הללו פותחים חוות תשואה חדשות, שבהן התשואות המובטחות הן של אלפי אחוזים ליום. איך זה עובד?

Yield Farm

מירון החליט להנפיק מטבע קריפטוגרפי חדש (אתם זוכרים שהכל זה תוכנת מחשב, נכון?). נקרא לו MORON$ (זה הולך טוב עם מפגר).

מירון פותח חוות תשואה חדשה – מורון יהוד פארמס אינק. ומפקיד בה את כל המורונים החדשים שיצר. בשלב הזה מייצרים הייפ מטורף על המטבע המורוני החדש, והרבה אנשים רוצים להנות ממנו. כדי להצטרף לפול שכבר רץ בחווה צריך להשיג מורונים, ועושים זאת ע"י רכישתם ממירון בכסף טוב. המורונים הללו מופקדים בחזרה לפול ומייצרים לבעליהם תשואה פנומנלית (לעיתים אלפי אחוזים תוך שעות). הזריזים ימירו אותם חזרה למטבע אחר (נגיד ביטקוין) או ימכרו אותם ברווח לאנשים אחרים. בגלל שתהליך ההטבעה עובד בקצב מטורף, כמות המורונים המוטבעים בשוק מטפסת אסטרונומית, ואיתה מטפסת גם האינפלציה. שווי המורון שזינק למאות $ בתחילת התהליך – מידרדר לסנטים ספורים בתוך מספר ימים. בשלב זה מירון, שכבר המיר את המורונים שלו, נעלם. ההייפ שוכך והמטבע ששווה כמעט 0 נעלם בתהום הנשייה. לחוות התשואה הללו נהוג לקרוא Degenerative Yield Farms או בשם החיבה Degen (שמתם לב שבתחום הקריפטו לכל דבר יש כינוי או שם חיבה?).

עכשיו תשפטו אתם אם זו הונאת פונזי או לא…. (אני כבר רואה את אלי מפזז). יש הרבה אנשים (ואני לא מדבר על מקימי הדיג'ן אלא על המשקיעים המוקדמים) שעשו מזה הרבה כסף.

הנושא עד כדי כך לוהט שהוקם אינדקס מיוחד המוקדש לנושא.

המשך קריאה:

https://whiteboardcrypto.com/what-are-degen-yield-farms/

לאון יוסף (1922-1948) – ליום הזיכרון לחללי צה"ל.

לאון יוסף (מקור: אתר "יזכור")

בכל שנה אנו חווים את המקבץ הכבד של ימי הזיכרון. הראשון, לשואה ולגבורה, לאחריו יום הזיכרון לחללי צה"ל ופעולות האיבה ומיד במעבר חד לחגיגות יום העצמאות. השנה נחגוג 65 שנים לעצמאותנו. לא בכדי נבחרו ימים אילו בצמידות וסיפור חייו הטרגי של לאון יוסף הוא סמל לקשר הזה.

 לאון יוסף נולד ב-1922 בעיר פלובדיב, העיר השנייה בגודלה בבולגריה לחנה ושמעון, פועלים קשי יום. הוא סיים את בית הספר היהודי בעירו והחל לפרנס את משפחתו כסנדלר. בסוף שנות ה-30 החל השלטון בבולגריה לרדוף באופן ממוסד את יהודי המדינה וב-16 בספטמבר 1939 החליטה הממשלה הבולגרית לגרש  4,000 "נתינים זרים" ששהו על אדמת בולגריה. מאחורי המינוח "נתינים זרים" עמדו כמובן 4,000 יהודים וביניהם יוסף ומשפחתו. הם נעצרו והושלכו בשטח ההפקר בגבולות יוון, טורקיה ובולגריה, ולאחר תלאות רבות הצליחו להגיע לעיר הנמל וארנה שעל חוף הים השחור.

בווארנה, במימון ארגון הג'וינט עלו לאון יוסף ומשפחתו על אניית מעפילים פרטית בשם "סלבדור" שהפעיל ד"ר ברוך קונפינו, דמות השנויה במחלוקת. קונפינו ניהל מבצע העפלה פרטי  מבולגריה ודרכה, ובמסגרתו כבר הפליגו הספינות: "אגיוס ניקולאוס", "רודניצ'אר" (א'-ד') וה"ליברטאד". ה"סלבדור" הייתה  מפרשית רעועה ללא מנוע אשר בלחץ המשטרה הבולגרית הועלו עליה 352 מעפילים. ב-3 בדצמבר 1940 יצאה הספינה לדרכה וב-12 בדצמבר טבעה מול העיירה סיליברי בטורקיה, אשר לחוף ים השיש. 238 מעפילים ובהם 66 ילדים ונערים טבעו באסון הנורא, ולאון יוסף איבד את אימו, אחותו ושני אחיו הקטנים. מכל משפחתו נותר לו אביו שמעון.  

שרידי ה"סלבדור" על חוף סיליברי שבטורקיה. (מקור: קרן ויקימדיה, איזי אלמוג, "כולנו בולגרים")

 קברי נספי הסלבדור בחלקת המעפילים בהר הרצל בירושלים. (מקור: קרן ויקימדיה, ד"ר אבישי טייכר)

בדרך לא דרך, הצליחו לאון יוסף ואביו לעלות לישראל, ויוסף שלא "מצא את עצמו" הצטרף לכוחות המגן ושירת כשומר ונוטר בקיבוצים שונים. בהמשך, הצטרף ל"הגנה" ונטל חלק בקרבות שפרצו, בעיקר לאחר אישור "תכנית החלוקה". ב-16 במרץ 1948 נקלעה כיתת לוחמים חברי קיבוץ בית קשת, בפיקודו של עלי בן צבי (בנו של יצחק בן צבי, לימים נשיא המדינה השני), למארב. שבעה לוחמים וביניהם עלי נהרגו ואחד הצליח להגיע פצוע לשערי הקיבוץ. כוח מגדוד "ברק" של חטיבת גולני הגיע למקום ונקלע לקרב עם לוחמים מהשבט הבדואי ערב א זביח. בשל הגשם השוטף הסתבך הקרב. שלושה מלוחמי גדוד ברק וביניהם לאון יוסף נפלו בקרב והכוח נאלץ לסגת ולהשאיר את הגופות בשטח. לאון יוסף נקבר בקבר מאולתר באשדות יעקב וב-1950 הועבר לחלקה הצבאית בהר הרצל. ב-1964 הועלו עצמותיהם של הנספים באסון הסלבדור לישראל ונטמנו בחלקת המעפילים בהר הרצל.

שם, בהר הרצל, חלקה ליד חלקה קבורים יוסף לאון ומשפחתו.

"מעריב", 17 במרץ 1948

לוח הנצחה לנספים באסון ה"סלבדור", המוצב בחלקת המעפילים בהר הרצל. (מקור: קרן ויקימדיה, ד"ר אבישי טייכר)

הקרב ביער אפין

המלחמות והחיסולים ההדדיים במשפחות הפשע בישראל, ובמיוחד הסכסוך המתוקשר במשפחת אבוטבול, הזכירו לי שיר שמאוד אהוב עלי:

הקרב ביער אפין

לאורך דרך היער חונות מאות מכוניות – מפוארות ונוצצות.
מטענן מגוון מברים נפתחים ועד מכוניות סכו"ם – סופר מכוניות!
כי היום הוא היום בו יפתרו, בו יישבו,
את אי ההסכמה על גבולות טריטוריית הכנופיות.

הנה ווילי רייט עם בחוריו –
רעש נוראי, אלו נערי בילי!
והנה הבריונים של ג'ון הקטן, במיטב אופנת השודדים,
החובטים הנובחים – שודדי העל!
כי היום הוא היום בו יפתרו, בו יישבו,
כן הלוחמים הנוצרים הנלחמים להגנת העניים.
גיבורי האיסט אנד חייבים לנצח…

הקרב ביער אפין,
כן זה הקרב ביער אפין,
על מפתן דלתך.
לא ראית דבר כזה,
לא, טרם ראית דבר כזה,
לא מאז מלחמת האזרחים.

נעריו של ביל מגיעים מהגבעה,
והבחורים של ג'והני ממתינים בדריכות.
עם צעקת הכרוז, כולם מתחילים להכות
– אין אקדחים בתחרות הג'נטלמנית הזו.
ג'ורג'י נכנס מצד שמאל
עם שרשרת מעופפת סביב ראשו.
והרולד דמורה, מארט ליטרטורה,
משחית את העץ הקרוב.
(הנה באים הפרשים!)

באמצע שאגת הקרב,
החשבונאים עוקבים אחר בתוצאות: 10-4.
הם מעולם לא היו לבד, לאחר שהשיגו רדיו טלפון.
הפעמוניות מצלצלות לסאם מתוק שפתיים, חזיר אמיתי,
מחלק לחם וריבה ממש כמו בפיקניק.

זה 5-4 לויליאם רייט, שצבר את הונו בלילות דרבי.
כשבילי היה ילד, משוטט ברחובות,
הילדים האחרים התחבאו – בחיי!
ועכשיו, לאחר קריירה מייגעת בענף האבטחה, הוא עשה זאת.
העסקים שהיו זקוקים לעזרה היו אלה שלא שילמו.

אביא לכם בהפוכה במהירות! אמר מיק הפריק, טרי מהכלא.
אני מוכר חופשות מוזלות. וכשהם עוזבים,
אני מבקר אותם – וזה משתלם!
וחברו, לן הנוזלי בשמו,
על יין, נשים ותהילת וונדסוורת,
מאיים אשבור ת'רגליים לבן זונה שהפליל אותי!

קראו לי הכומר כשנכנסתי לכנסייה ללא רבב,
מעסיקי התחלפו אך השם נותר.
הכל החל כשיצאתי לסיור,
בתקווה למצוא קצת ריהוט.
עקבתי אחר שלט – שאמר שידה יפהפיה,
והוליך לאישה שהראתה לי את מיטבה.
היא הופתעה כשבמהירות עצמתי את עיני.
אז היא צלצלה בפעמון, וכשד משחת,
בוב הסנוב לעבודתו הגיח בנחת
לראות מה הבעיה.
לואיז, קשה להשביע את רצון האב?
אתה מספר לי!
אולי כבודו, אם זה לא מאוחר
נוכל לעניין אותך בצלחת סטפורדשייר בסגנון שמרני?
או לא, אני, יש לי מוניטין.
אך השטן השתלט על נשמתי וקול קרא ירה!

בכדי להציל את הטירה, ביקרתי אנשים,
ובכך עסקתי כשפגשתי את ג'ון הקטן.
הוא קיבל את שמו, כך הבנתי,
כשהשופט אמר אתה רובינג הוד.
הוא סיפר לי על המוסד המוזר שלו,
שהגה בעת המופע בוודסטוק,
הוא נאלץ להסתיר את שמו הידוע לשמצה.
לעניים היתה זו גאולה מדלת לדלת.
אבל עכשיו עם תמונת הגורו התורן על הקיר,
זו אהבה, שלום ואמת בע"צ לכל המחפשים.

הוא העסיק אותי כמתקן-קארמה, מלא קסם.
ידיו נפרשו לקבלת הנדבות.
ולכן אנו כאן

בקרב ביער אפין,
כן זה הקרב ביער אפין
על מפתן דלתך.
נשמור על נשמתכם בפרוטות,
ונשמור על החנויות והבתים שלכם,
עבור רק עוד קצת.

נכנס בוו שמאלית הקצב מבת'נל גרין,
אבל הוא מנוטרל מימין ע"י שרשרת אנשי הכנופיות של מיק,
ולן הנוזלי, עם אנשיו אוחזי הבקבוקים המנופצים,
מנחיתים חבטות בגרגרתו של בוב הסנוב.
כשהנשקן שלו מרוסק, בוב נראה לחוץ,
אבל ג'ונס הקנקן מכה בלן ישר בספל,
והרולד דמורה, שעדיין איננו בטוח,
יורה אצטרובלים מהמקלעת שלו.
(הנה באים הפרשים!)

מעלה מעלה, מעל הקהל,
גאים בתוך ענן הכסף שלהם
הנועזים והחצופים, נראים בכהות מבעד לכוס.
למשרת יש ריבה בשיער, רוי מנדב את השאריות,
כמו בכל פיקניק.

לאורך דרך היער, זהו סוף היום
והעננים התפזרו.
כל אחד קיבל את שלו – הם יצאו לספירה
בשברו של היום.
כשהלימוזינות חזרו לבדיקה הסופית, זה גמור
– כל מה שראו היתה עיסת הבוקר.
איש לא נותר בחיים – כנראה תיקו.
אז הברונים השחורים הטילו מטבע ליישב את התוצאה.

ההשראה לשיר מידיעה חדשותית שעסקה בריב שתי כנופיות יריבות על אזורי השליטה והחסות באיסט-אנד.

למרות שניסיתי כמיטב יכולתי לתרגם את ביטויי הסלנג האנגלי, אין כמו שפת המקור להעביר את אווירת השיר. הוא הקרב ביער אפין.

כל הזכויות לשיר שמורות ללהקת ג'נסיס מתוך האלבום "מוכרים את אנגליה לפי משקל".

הצד האפל של הירח

דבר אלי
שנים מזויינות הייתי משוגע,
פשוט שנים,
יובלות הייתי על הקצה,
קורע את התחת עבור להקות…

תמיד הייתי משוגע,
אני יודע שהייתי משוגע,
כמו רובנו…
קשה מאוד להסביר למה אתה משוגע,
גם אם אתה לא משוגע…

נשום
נשום, נשום באוויר,
אל תפחד לדאוג.
עזוב, אך אל תעזבני.
התבונן סביבך ובחר את סביבתך.

עוף גבוה והארך חיים
ובכה דמעות ופזר חיוכים
וכל שתראה ובכל שתיגע
יהיו חייך לעולם.

רוץ ארנב, רוץ
חפור מחילה, שכח מהשמש,
וכאשר תסתיים המלאכה לבסוף,
אל תשב הגיע הזמן לחפור נוספת.

כי תעוף גבוה ותאריך חיים
רק אם תרכב על הגאות
ותתאזן על הגל הגבה
אתה מאיץ לקראת קברך הקרב.

במנוסה
אכול ושתה כי מחר תמות, זה אני, האהאהא!

זמן
נסחף בתקתוק הרגעים המרכיבים יום משעמם
אתה נשבר ומבזבז את השעות באילתור.
בועט ומעיף חתיכת אדמה בעיר מגוריך
מחכה שמשהו או מישהו יראה לך את הדרך.

אז אתה אץ ורץ להשיג את השמש, אך היא מתכווצת
ומאיצה מסביב כדי להשיג אותך בהפתעה מאחור.
השמש זהה באופן יחסי אך אתה התבגרת,
נשימתך קצרה ומותך קרב ביום אחד.

כל שנה מתקצרת ותמיד אינך מוצא את הזמן.
תכניות שנכשלות כשלון מוחלט או חצי עמוד של שורות משורבטות
מחזיק מעמד ביאוש שקט כמיטב המסורת האנגלית
הזמן עבר, השיר נגמר,
חשבתי שיהיה לי עוד מה לומר.

נשום
בבית, שוב בבית.
אני אוהב להיות כאן כשאני יכול.
כשאני חוזר הביתה רעב וקר
זה טוב לחמם את עצמותי לצד האח.
הרחק מעבר לשדה
צלצולו של פעמון הברזל
קורא למאמינים לכרוע ברך
לשמוע את מקסם הלחשים הנאמרים ברכות.

המופע הגדול בשמיים
ואינני פוחד למות, כל זמן מתאים, אין לי בעיה.
מדוע אפחד למות?
אין לכך סיבה,
עליך ללכת מתי שהוא.

אם אתה שומע את הלחישות הללו אתה עומד למות.

מעולם לא אמרתי שאני פוחד למות.

כסף
לך כסף.
מצא עבודה טובה ומכניסה ואתה מסודר.
כסף הוא המניע.
תפוס את המזומן הזה בשתי ידיך ואגור.
מכונית חדשה, קויאר, חלום בהקיץ על ארבעה כוכבים,
אני חושב שאקנה לי קבוצת כדורגל.

חזור כסף.
אני בסדר ג'ק אל תיגע בפקטה שלי.
כסף הוא להיט.
אל תזבל אותי עם מעשיות צדקה.
אני במערך נסיעה, מחלקה ראשונה, באיכות גבוהה
ואני חושב שאני צריך סילון גב.

כסף הוא פשע.
חלוק אותו בהגינות אבל אל תיקח פרוסה מהעוגה.
כסף, כך אומרים
הוא שורש כל רע בימינו.
אבל אין פלא שאם אתה מבקש העלאה
הם לא נותנים כלום.

הא הא! הייתי בימין,
כן, ממש בימין!
בימין בוודאות!
בהחלט היית בימין, הברנש המשונה שעט להחבל.
נכון!
מדוע אנשים עושים מעשים?
לא יודע, הייתי אז ממש שתוי!
בדיוק אמרתי לו שהוא לא יכול להכנס למספר 2. הוא שאל למה הוא לא יכול לעלות בחופשיות, אחרי שצרחתי וצעקתי ואמרתי לו למה אתה לא עולה בחופשיות.
זאת היתה מכה הגונה, אבל יישרנו אחר כך את ההדורים.

אנחנו והם
אנחנו, והם
ואחרי הכל אנו רק בני אדם רגילים.
אני, ואתה
רק אלוהים יודע שלא היינו בוחרים לעשות את זה.
קדימה הוא זעק מאחור
והשורה הקדמית מתה.
והגנרל ישב והקוים על המפה
זזו מצד לצד.
כחול ושחור
ואין יודע מהו מה ומיהו מי.
למעלה ולמטה
אבל בסוף זה רק עגול ועגול.
לא שמעת זהו קרב מילים
זעק נושא הכרזה.
תקשיב בן, אמר האיש עם הרובה
יש לך מקום בפנים.

אני מתכוון, הם לא יהרגו אותך, אז אם תתן להם קצרה, חדה, מכה,
הם לא יעשו את זה שוב. מבין?
אני מתכוון הוא יצא בזול, כי לא אלקה אותו – הכיתי אותו רק פעם אחת!
אלו היו רק חילוקי דעות, אבל באמת…
אני מתכוון שנימוסים טובים לא עולים כלום, נכון?

למטה ובחוץ
אין מה לעשות אבל יש הרבה מזה מסביב.
עם, בלי
ומי יכחיש שעל זה נסוב המאבק?
סור הצידה, זהו יום עמוס
יש לי הרבה על הראש.
על הדרישה למחיר הפרוסה והתה
הזקן מת.

נזק מוחי
המטורף על הדשא.
המטורף על הדשא.
נזכר במשחקים, עטרת חינניות וצחוק.
חייבים להשאיר את המשוגעים על השביל.

המטורף במבואה.
המטורפים במבואה שלי.
העיתון מצמיד את פניהם המקופלים אל הרצפה
ובכל יום נער העיתונים מחלק עוד.

ואם הסכר יפרץ שנים לפני המועד
ואם אין חדר בראש הגבעה
ואם גם ראשך יתפוצץ בתחושה מבשרת רעות
נפגש בצד האפל של הירח.

המטורף בראשי.
המטורף בראשי.
הנף את סכין המנתחים, עשה את השינוי
ארגן את שפיותי מחדש.
נעלת את הדלת
וזרקת את המפתחות
יש מישהו בראשי וזה לא אני.

ואם העננים יפרצו, רעם באוזנך
אתה צועק ואין שומע.
ואם הלהקה שלך מתחילה לנגן מנגינות שונות
נפגש בצד האפל של הירח.

אינני יכול לחשוב על דבר לאמר מלבד…
אני חושב שזה נהדר! הא הא הא!

ליקוי
בכל שתגע
בכל שתראה
בכל שתטעם
בכל שתרגיש.
כל שתאהב
כל שתשנא
כל שתחשוד
כל שתשמור.
בכל שתתן
בכל שתעסוק
בכל שתקנה,
תתחנן, תשאל או תגנוב.
כל שתיצור
כל שתהרוס
כל שתעשה
כל שתאמר.
כל שתאכל
וכל מי שתפגוש
בכל מי שתעליב
וכל מי שתריב.
כל שעכשיו
וכל שהיה
כל שיבוא
וכל מה שמוכוון תחת השמש
אך הירח לוקה על השמש.

אין באמת צד אפל של הירח, למעשה כולו אפל

(פינק פלויד, מתוך היצירה "הצד האפל של הירח")
מוקדש לידידי נחום שיצא מדעתו בעקבות קשיי העולם וביקור אומלל בהודו.

מה הייתי לפני?

הרבה ילדים שואלים "מה הייתי לפני שנולדתי?".
מבוגרים לעומת זאת חוששים מהמוות ושואלים "מה יהיה איתי לאחר מותי?".
כשאנו מתבגרים אנו מבצעים רציונליזציה של היותנו. אנו מבינים שנוצרנו עם הלידה (או 9 חודשים לפני כן) אבל מדוע אנו חוששים מהמוות?
במה שונה חוסר קיומנו לפני הלידה מחוסר קיומנו לאחר המוות?

ההיסטוריה חוזרת: שליחת הודעות אימייל במהירות גבוהה לפני 200 שנה

לו-טק מגזין פרסם מאמר פרי עטו של כריס דה דקר המתאר אב כמעט נשכח של האימייל: הטלגרף האופטי.
בשנת 1791 הצרפתי קלוד שאפה פיתח את הטלגרף האופטי. הודות לטכנולוגיה הזו, הודעות יכלו לעבור מרחקים גדולים במהירות, ללא צורך בדוורים, סוסים, חוטים או חשמל. בתוך כמה שנים ניתן היה לשלוח הודעות ברחבי אירופה במהירות טיסתו של מטוס ובאופן אלחוטי ללא צורך בחשמל.
רשת הטלגרף האופטי הורכבה משרשרת של מגדלים… שנבנו במרחקים של 5 עד 20 ק"מ זה מזה. בכל מגדל הוצב מפעיל, טלגרפר, שהשקיף בטלסקופ אל המגדל הקודם שבשרשרת. הדגל שבראש אותו מגדל הוצב לצורה מסויימת אותה העתיק המפעיל במגדל שלו. הודעה יכלה לעבור מאמסטרדם לוונציה בתוך כשעה. מספר שנים קודם לכן, רוכב על סוס היה נדרש לפחות לחודש בכדי להעביר את אותה הודעה.
הרשת שימשה את הצבא והתקשורת המדינית בלבד, לציבור הרחב לא היתה גישה אליה – למרות שהיא שימשה לפרסום שערי מניות ומספרים זוכים בהגרלות מזל.
נסיון להקמת רשת דומה בצפון אמריקה נחל כשלון. המאמר של כריס דה דקר מתאר רק את הרשת המצליחה יותר, באירופה.
ניתן לקרוא את המאמר השלם כאן:
http://www.lowtechmagazine.com/2007/12/email-in-the-18.html