10 משפטים אופייניים למחפשי עבודה ומשמעותם

לאחרונה עסקתי מעט בגיוס וחיפוש בשוק ההי-טק הישראלי והתפעלתי מהיצירתיות של מנסחי הצעות העבודה כאן. להלן פירוש קצר לאלו מכם שאינם מצויים ברזי הניסוח ובדקויות הנסתרות:

 1. לחברת שמיליק ובניו הנמצאת בתנופת צמיחה דרוש/ה מנהל/ת פיתוח המעוניין/ת להתפתח מקצועית ולגדול עם החברה. פירוש: אין לנו גרוש על התחת, בוא תתחיל לעבוד בתנאי עבדות ונראה מה יהיה בהמשך.
 2. לחברה מובילה במרכז/צפון/דרום דרוש מומחה/מהנדס בכיר וכו'. פירוש: אנחנו חברה גדולה, בירוקרטית ומשעממת ויש לנו בעיה לגייס עובדים, בחיאת בוא תעבוד אצלנו.
 3. לחברת סטארט-אפ ממומנת היטב דרוש… פירוש: גייסנו איזה 20,000 דולר ויש לנו כסף להעסיק אותך איזה חודשיים, אולי שלושה.
 4. לחברת הייטק גלובאלית ומובילה בתחומה דרוש… פירוש: נכון, יש לנו גם סניף בארה"ב אבל אל תצפה לתנאים אמריקאיים, שכחת איפה אתה חי?
 5. לחברת המנצל טכנולוגיות מתקדמות דרוש (השלימו את המשרה)… נכונות לעבודה מאומצת… פירוש: התנאים שלנו בסדר וגם השכר סבבה אבל נקרע אותך 16 שעות עבודה ביום (וזה רק במשרד).
 6. לחברת הכל כלול דרוש ר"צ לניהול הפיתוח של המוצר המוביל שלנו. המועמד יעסוק באפיון ארכיטקטורה, ניהול 3 צוותי פיתוח, מעקב אחר עמידה ביעדים ותקציבים… פירוש: אין לנו כסף וכוח לגייס ארכיטקט, מנהל פרוייקט, ומנהל פיתוח אז אתה תעשה את כל זה. מה, יש בעיה? הרי אתה תותח לא?
 7. לחברת סטארט-אפ מגניבה העובדת עם גוגל/אפל/פייסבוק (מחק את המיותר)… פירוש: רק הקמנו את הסטארט-אפ הזה ואנחנו מנסים לדחוף לגוגל/אפל/פייסבוק איזה חתיכת תוכנה/טכנולוגיה שברור לנו שהם יעתיקו ברגע, אבל הי – אולי הם יעדיפו לקנות אותנו?
 8. לחברת סטארט-אפ מגניבה (בהמשך לסעיף הקודם, נושא המגניבות כנראה קוסם לדור ה-Y)… פירוש: 1. אנחנו לא יכולים לשלם לך כמה שאתה רוצה, אבל ראית את המטבח/חלל העבודה המעוצב והמגניב שלנו? 2. גייסנו ים של חברה צעירים שלא יודעים מהחיים שלהם, אבל תראה איזה גרוב יש פה…
 9. לחברת התוקע הנמצאת במיקום מרכזי… פירוש: 1. אנחנו נמצאים בשד' רוטשילד בתל-אביב. אם אתה לא תל-אביבי אל תחשוב אפילו על המשרה הזו. 2. אנחנו ברמת החייל/הרצליה פיתוח/(הוסף את האזור המועדף עליך) ונתקע אותך בפקקים לפחות שעה לכל כיוון. 3. (לפעמים) אנחנו ביקנעם. מה לא שמעת על כביש 6?
 10. לחברת הותיק דרוש ראש צוות בכיר לפיתוח… נסיון נדרש 1-2 שנים… פירוש: סתם תקענו את המילה בכיר כדי שתקרא את ההתעה שלנו. בעצם התכוונו לבוגר שפיתח איזה שנתיים ב…
 11. בונוס: לחברה ותיקה המפתחת יישומים פיננסיים בטכנולוגיה מאתגרת וותיקה דרוש… פירוש: אנחנו מפתחים תוכנות משעממות לבנקים בקובול. אם אתה אחד מ-3 מפתחי הקובול בארץ שעוד לא עובד, זה הצ'אנס שלך.

דוד גוגל משחק בקוביות

הכל בחיים מקרי.
רבים סבורים כי אין מקריות בחיים וכי הכל נקבע מראש. המפורסם מביניהם היה אלברט איננשטיין שאמר: "אלוהים אינו משחק בקוביה". ובכן, האם הוא האמין, כרבים אחרים בקיומו של אלוהים או יישות עליונה אחרת המכתיבה את מעשינו?
אחרים מאמינים במזל, קארמה או מוג'ו.
אני מאמין שהכל מקרי ואנו מנווטים בזרם של אירועים סטטיסטיים מקריים בכדי להעלות את ההסתברות שלנו לתוצאה מוצלחת (מבחינתו).
היות וכך, החיים מזמנים לנו לעיתים רצף של אירועים משעשעים המדהימים אותנו בסמיכותם (ושאנו נוהגים לכנות בשם צירוף מקרים).
כבר אמר מאן דהוא: הסביר והבלתי סביר שונים זה מזה שוני של תדירות ולא שוני של מהות. ובכן, אותו צירוף מקרים – אם האירועים שבו היו קורים בנפרד – לא היינו עוצרים אפילו לשנייה בכדי להתעכב עליהם. לא כך הוא שרצף האירועים גורם לנו לתמוה האם יש יד מכוונת מאחורי המקריות?
אתמול זה קרה גם לי. ובעקבות המאורעות התחלתי לחשוב על מקריות, הסתברות, וצדק פואטי. לעצלנים שבכם – המסקנה בסוף.
להמשיך לקרוא

מפעל מאושר?

לאחרונה הזדמן לי לעבוד על יישום לפלטפורמה ניידת חדשה. היות ולא היה לנו יישום לפלטפורמה כזו בעבר (אנדרואיד, אם אתם חייבים לדעת) שמחנו על ההזדמנות לתכנן את ארכיטקטורת היישום נכון, מבלי לרשת את חוליי הארכיטקטורה ביישומי הפלטפורמות הניידות האחרות שלנו.

במסגרת תכנון העל (High Level Design) ביקשתי מאחד המפתחים המוכשרים שלי לדאוג לכך שכל שירות של היישום יהיה מנותק מהשירותים האחרים, והטיפול בו יתבסס על הקצאה בזמן ריצה באמצעות מפעל מחלקות (אוי כמה שזה נשמע רע בעברית, הכוונה כמובן ל- Class Factory). להמשיך לקרוא

איזו שורה נוריד היום?

אנשים אוהבים לכתוב. הרבה מאוד אנשים אוהבים לכתוב. יותר אנשים אוהבים לדבר, אבל המון אוהבים לכתוב. והרבה. מתכנתים הם גם אנשים (ובכן, זה עדיין טעון הוכחה אבל בואו נצא מנקודת הנחה שזה נכון) וגם הם אוהבים לכתוב, והרבה.

באחד הפרוייקטים שבהם טיפלתי, עברה התוכנה מספר גלגולים שכללו התחלת פיתוח במיקור חוץ, המשך פיתוח עם פרילנסרים וסיום הפיתוח בבית החברה.

אפשר להגיד הרבה דברים טובים לזכותם של המפתחים ההודים, אבל ארכיטקטורה נכונה וקוד יעיל אינן הנקודות החזקות שלהם. מצד שני, ממש כמו אחד מהמנקים שלי בעבר, הם ישמחו לעשות תמיד מה שתגיד להם. צריך להוסיף תכונה קטנה ליישום – אין בעיה, שליכטה אחת ומאות שורות קוד חדשות נוספו. אין תכנון, אין פרקטיקות פיתוח מקובלות, אין תצורות תכנון (Design Patterns) – יש רק עבודה הודית קשה וארוכה שמניבה עשרות שורות קוד חדשות.

להמשיך לקרוא

מה שאנשים עוברים בשביל הסלולרי שלכם

קורותיו של מירון בקוריאה הרחוקה

יום שני
עוד לפני שהספקתי להתעורר משה מתקשר: "יכול להיות שצריך לנסוע דחוף לסמסונג". "טוב", אני אומר. גם בשבוע שעבר אמרו שצריך לנסוע דחוף לסמסונג וכלום לא קרה. "יכול להיות שעוד היום" משה מוסיף. "בסדר" אני ממלמל ומתעורר.
אני מגיע למשרד וכולם באטרף. כנראה שצריך לנסוע. מחר, רוב הסיכויים, אולי היום. אני חייב לחזור ביום הראשון ללימודים. הגדול עולה לכיתה חדשה, והקטן עובר גן ומחליף גננת. כנראה שאצטרך לבלות איתו זמן מה בימים הראשונים עד שיתאקלם. בכל תחילת שנה חוזר הטקס על עצמו, ויעל שאף היא מורה, אינה יכולה לעזור כי גם היא צריכה להתייצב בשמונה אל מול כיתתה החדשה. במשרד מרגיעים – אתה תהיה חזרה בזמן. נו טוב, כמה ימים בקוריאה זה לא אסון.
בשל התראה הקצרה, סוכן הנסיעות מצליח לסדר לי חזרה ביום הראשון ללימודים בשעה שבע בבוקר. בטח הוא חושב שאני יכול להספיק להגיע לפני שמונה הביתה… לא טוב. מנסים לבדוק, וכן – יש חזרה יום לפני, בלילה. זה סביר אבל הטיסות לשם לא. טיסה לבנגקוק עם עצירת ביניים של שמונה שעות וטיסת המשך לסיאול. לפחות הצליחו לסדר לנו חדר לתקופת ההמתנה בבנגקוק, בשדה התעופה שבנמל.
ברק שמתלווה אלי כדי לעזור בפיתוח חופשי ממגבלות שנת הלימודים החדשה וישאר קצת יותר. סוכן הנסיעות ממלמל שאין טעם בנסיעה כל כך קצרה כי כמעט לא יהיו ימי עבודה כשנגיע, ואני מסכים בליבי. אבל הנסיעה חשובה, וצריך להתארגן. היציאה – בערב! ואני במשרד, צריך לארגן שני מחשבים ניידים ולהתקין את כל מה שצריך עד אחר הצהריים, להספיק לעבור בבית כדי לארוז ולהפרד, והופ – לשדה. נקווה שלא נשכח כלום בהתארגנות בהתראה כל כך קצרה.
ברק שיצא מוקדם ללימודיו קבע שנפגש בשדה. אני מזמין מונית לשעה היעודה ומחכה. בינתיים אורזים (לא לשכוח מטענים), אוכלים מתקלחים ונפרדים מהילדים. מחכה למונית, והיא לא מגיעה. אחרי רבע שעה אני מתקשר – הם עוד דקה אצלי. כשהוא מגיע מודה נהג המונית ששכח אותי ונשבע שזה מעולם לא קרה לו. אם לא הייתי מתקשר הוא לא היה מגיע בחיים. כפיצוי אני משלם רק חצי מהמחיר הרגיל – אמריקה! למרות הכל אני מגיע לפני ברק. כשהוא מגיע – אני שואל אותו למה יש לו כל כך הרבה מטען? מסתבר שזה בשביל האוכל הכשר שהוא צריך לכל התקופה. אני עם טרולי ומחשב נייד מרגיש קליל כנוצה.
קצת לפני חצות ממריאים. טיסת לילה ראשונה.
להמשיך לקרוא

אימוז זוכה בפרס תוכנת הדואר הטובה ביותר

בתערוכת הסלולר בברצלונה התלהב חבר השופטים, והעניק לחברה את תואר "תוכנת הדואר הטובה ביותר" בתחרות ‭20"‬ הגדולים" של עולם הסלולר.

הזכיה פורסמה גם ב-YNET.

מובימייט מחזירה לידיה את שם המתחם וורלדמייט

מובימייט זכתה בתביעתה להעביר לידיה את הזכויות של שם המתחם worldmate.com שהיה רשום במשך כ-5 שנים ע"י אזרח יפני.
בתביעה שהוגשה לארגון הקניין הרוחני העולמי (WIPO – World Intellectual Property Organization) ע"י מובימייט כנגד סאציוו אינאגאקי, הוחלט להעביר את הזכויות לשם המתחם worldmate.com חזרה למובימייט. בהחלטה נאמר כי מר אינאגאקי רשם את שם המתחם על שמו תוך הפרת זכויותיה של מובימייט לשם המסחר הרשום WorldMate, מבלי שיהיו לו כל זכויות או עניין בשם המתחם ומתוך כוונה לנצל את הרישום בחוסר תום לב.

ניתן לראות את ההחלטה המלאה ב-
http://www.wipo.int/amc/en/domains/decisions/html/2008/d2008-1867.html

פלאפון בחרה בפתרון של אימוז לדואר אלקטרוני בדחיפה

פלאפון תשיק פתרון דואר אלקטרוני בדחיפה מובנה במכשיריה
הפתרון דמוי הבלקברי יסופק על ידי הסטארט אפ הישראלי Emoze
בעוד כחודשיים פלאפון תשיק פתרון דוא"ל בדחיפה (Push eMail). הפתרון יהיה מובנה בכל מכשירי פלאפון ברשת החדשה של החברה. את הפתרון רכשה פלאפון מחברת emoze הישראלית, חברה הבת של אמבלייז.

פלאפון היא לא החברה הראשונה אשר משתמשת בפתרון הדוא"ל האלקטרוני של emoze כאשר גם לקוחות סלקום יכולים לרכוש את השירות בתשלום חודשי אבל במקרה של פלאפון הוא יהיה מובנה מראש במכשירים חדשים. הפתרון של Emoze הוא למעשה תחליף בלקברי רק למכשירים רגילים ובעלות נמוכה.

איתן לינקר, אשר עומד בראש החברה מסביר: "אנחנו מאפשרים לדחוף ללקוח אימייל ועושים את זה מכמה שיותר תיבות דואר שלו. אפשר לקבל את המייל של gmail, yahoo ועכשיו התחלנו שיתוף פעולה עם הדוא"ל של מיקרוסופט: וינדוס-לייב. רק בשביל הפרופורציות ל-gmail יש 70 מיליון לקוחות אבל למייל של מיקרוסופט יש 250 מיליון משתמשים. עכשיו הוספנו גם אפשרות לקבל מייל מהתיבה של הלקוח בפייסבוק. כמובן שאפשר גם לשלוח מייל חזרה בצורה מאד פשוטה".

לינקר מסביר מה הרעיון השיווקי שעומד מאחורי הפיתוח: "יש בעולם 3 מיליארד טלפונים ו-1.5 מיליארד חשבונות אימייל, אבל מכשירי בלקברי יש רק 22 מיליון – על המרווח הזה אנחנו פועלים, לספק פתרון דוא"ל בדחיפה לכל השאר".

גרטנר: שיעור צמיחת שוק הטלפונים החכמים הרבעון הוא הנמוך ביותר

עפ"י דו"ח גרטנר: אפל גברה על מיקרוסופט כספקית מס' 3 של מערכות הפעלה לטלפונים חכמים, נוקיה חוותה צניחה ראשונה אי פעם, בקטגוריית הטלפונים החכמים
שוק הטלפונים החכמים העולמי השיג ברבעון השלישי של השנה את הצמיחה השנתית הנמוכה ביותר מאז החלה חברת המחקר גרטנר לסקור תעשיה זו. היקף המכירות של טלפונים חכמים למשתמש הסופי הסתכם ב-36.5 מיליון יחידות ברבעון השלישי של 2008, גידול של 11.5% לעומת התקופה המקבילה ב-2007.
להמשיך לקרוא

אקסיס-מובייל סוגרת הפעילות בישראל ומפטרת את כל עובדיה

אחת המתחרות הישראליות שלנו בשוק ה-Push Mail נסגרת.

חברת אקסיס-מובייל (AxisMobile) הישראלית, אשר נרכשה בחודש אוגוסט על ידי החברה הבריטית סינכרוניקה (Synchronica), מגיעה לסוף דרכה ותסגור את כלל הפעילות שלה. כל עובדי החברה יפוטרו.

בעת הרכישה הועסקו בחברה הישראלית 52 עובדים. מאז ועד היום סינכרוניקה מבצעת צמצומים בכוח האדם בסניף הישראלי, וכרגע מצבת העובדים של החברה בישראל עומדת על 22 עובדים. היום הודיעה החברה האנגלית לכלל העובדים שנותרו בסניף הישראלי, כי הם הולכים להיות מפוטרים.

בעת הרכישה פורסם באחד המגזינים הכלכליים ראיון עם קרסטן ברינקשולט, מנכ"ל סינכרוניקה, אשר אמר: "אקסיס-מובייל תהיה סניף נוסף של סינכרוניקה למחקר ופיתוח ואין כוונה לפטר עובדים". אקסיס-מובייל עוסקת בפתרון של Push Mail למכשירים סלולרים, בדגש על מכשירים פשוטים. טרם הרכישה, הפסידה החברה – אשר הונפקה ב-2007 ב-AIM – עשרות מיליוני דולרים לאורך שנות פעילותה: ב-2005 הפסידה החברה 2.5 מיליון דולר, ב-2006 גדלו ההפסדים ל-15.3 מיליון דולר ואת 2007 סיימה החברה בהפסד של 7.7 מיליון דולר.

באקסיס-מובייל הושקעו לאורך השנים מעל 25 מיליון דולר על ידי פיטנגו, קונקורד, שרם-פודים-קלנר וקרן פלנוס.